Daj dobry przykład swojemu psu!

Twój pies często na Ciebie spogląda? Masz wręcz wrażenie, że Cię obserwuje? Słusznie, bo przynajmniej na samym początku robi to bardzo często, śledząc niemal każdy Twój ruch.

W ten sposób „bada”, co i w jaki sposób robisz w danej sytuacji, jakie podejmujesz decyzje.

Czy jesteś konsekwentny, miły w obyciu, wymagający?

Psy obserwują nas nieustannie i każdego dnia się czegoś nowego dowiadują, albo utwierdzają się w swoich przekonaniach na temat naszych zachowań i oczekiwań.

Dlatego budowanie relacji i posiadanie pewnego planu na wychowanie jest bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku szczeniaka.

Może masz wrażenie, że Twój maluch ma jeszcze „czas” na naukę i nie chcesz mu zabierać dzieciństwa?

Nie myśl w ten sposób, bo musisz zrozumieć jedną rzecz – rozwój malucha przebiega bardzo dynamicznie od samego początku i ten intensywny proces trwa także wtedy, kiedy Twój szczeniak przekroczy próg Twojego domu.

Dobre wychowanie, zasady, ograniczenia i wspieranie psa, który się nam bacznie przypatruje – wszystko to decydująco wpływa na jego przyszłość.

Co więcej, zwracanie psu uwagi, gdzie popełnił błąd, na nic się zda, jeżeli pies widzi nasz brak konsekwencji w działaniu. Dla małego papisia ważniejszy jest bowiem przykład poparty działaniem, a nie słowa – dokładnie tak jak dla ludzkiego dziecka. Dlatego konsekwencja to klucz do sukcesu.

Przykład?

 

Jeżeli pies jest wychowywany w domu, gdzie króluje spokój i ład, zachowana jest pewna rutyna, a właściciel jest typem „oazy spokoju”, to pies traktuje zachowanie swojego pana jako coś naturalnego i też stara się taki być w codziennym życiu, „dopasowując się” do jego trybu życia.

 

Natomiast jeżeli w domu zwykle panuje chaos, nami targają silne emocje, a naszą przestrzeń cały dzień wypełnia krzyk oraz pewna nerwowość, to z pewnością się to psu udzieli.

Pamiętaj – pies obserwuje! Kiedy Ty śpisz – on też to robi 😀

Mnie się zdarzyło obudzić w nocy i zastać

najmłodszego Iwana, który z dużym nożem w pysku przyglądał się nam jak śpimy!

Aaaaaa – myślałam, że stanie mi serce!

Dla niego to nie było nic nadzwyczajnego i nie miał złych intencji, ale ja miałam wrażenie, że nie podoba się mu mój tok nauczania i sadzi się na moje życie 😀

Nie trać czasu na nicnierobienie i działaj!

Zaangażuj swojego pupila od początku w różne aktywności, które pozwolą mu nabrać różnych kompetencji.

Może jakieś zabawy na inteligencję? Może odrobinę ćwiczeń na posłuszeństwo? Może wspólne podążanie i aktywne spacery?

Psy uczą się wówczas pracować i robić „coś” dla nas, a my budujemy więź z nimi i uczymy ich nowych umiejętności.

Dzięki różnym aktywnością psy nabierają pewności siebie, a w przyszłości są lepiej przygotowane do stawienia czoła trudnym sytuacjom, z którymi mogą się spotkać.

 

Co zrobić, żeby pies brał z nas DOBRY przykład?

Skorzystaj z moich 7 rad:

  1. W ciągu dnia znajdź czas na wspólne aktywności z psem. Kiedy nie jesteś mu w stanie poświęcić uwagi naucz go, że po słowach „koniec – dziękuję” – dajesz mu „coś” dobrego i zachowujesz się jak „człowiek bez serca”, który ignoruje wszelakie zaczepki ze strony psa. To pozwoli mu szybko wyłączyć się z trybu „daj natychmiast” na „ ok, jesteś zajęty, a ja mam się zająć sobą”.
  2. Jak mówisz do psa, to skoncentruj się na nim, a nie wykonuj tysiąc innych rzeczy naraz – inaczej przestanie Cię słuchać, a zacznie obserwować!
  3. Jak wołasz swojego psa po imieniu, to miej dla niego jakieś zadanie, a nie wołaj bez sensu, bo on przestanie zwracać uwagę na Twoje nawoływanie, a Ty zostaniesz z poczuciem, że Twój pies Cię ignoruje .
  4. 4.Jak mówisz do psa, to dostosuj poziom komunikatu do jego możliwości komunikacyjnych. Nie opowiadaj mu o tym, jak może się skaleczyć, trzymając w pysku ostry nóż, który zostawiłaś robiąc obiad. Powiedz mu krótko „nie”, zabierz niebezpieczny przedmiot i daj coś, czym może się spokojnie zająć i nosić w pysku.
  5. Jak mówisz psu „nie” to mów to poważnie i zadbaj o to, żeby pies nie potraktował tego jak żart. Jeżeli sytuacja nie jest wesoła, a Ty martwisz się i poważnie Cię coś denerwuje, to nie śmiej się – w przeciwnym razie dajesz psu do zrozumienia, że to co się dzieje, jest przez Ciebie akceptowane.
  6. Pochwały mają nieocenioną moc w zachęcaniu psów do współpracy. Dużo chwal i doceniaj najmniejszą rzecz, którą Twój pies robi dla Ciebie, żeby Ci się przypodobać.
  7. CZAS, CZAS i KONSEKWENCJA. Nie pstrykniesz palcem i nie zobaczysz efektów od razu. Zrozum, nie ma drogi na skróty. Tworzenie relacji z psem to proces, który wymaga nie tylko jego, ale także Twojego zaangażowania.

Zamień „ Nie” na „Tak” !

Pamiętam, jak dziś swoją nauczycielkę matematyki, która uwielbiała mówić „nie” wszędzie i na wszystko. Dlaczego …

Czytaj dalej →

Jak wspierać psa do bycia docenionym?

Kiedy się uczymy, emocje są niezwykle ważne. Ile razy powiedzieliśmy naszemu psu, albo usłyszeliśmy sami …

Czytaj dalej →

Mój pies mnie nie słucha

Macie czasem wrażenie, że Wasz pies Was ignoruje? Zastanawiasz się, że może to wina genów …

Czytaj dalej →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *