Nie porównuj !

„Uwielbiam” te porównania i analizy: czy ktoś obok ma więcej wiedzy, czy jego pies jest mądrzejszy niż mój?

Czy Ty też, zamiast się skupić na swoim psie, wspólnej edukacji i doskonaleniu siebie, spoglądasz na boki i zastanawiasz się, czy macie już opanowane wystarczająco dużo, czy jeszcze nie?

I kiedy osiągniesz ze swoim psem to, że nie ciągnie już na smyczy, to nagle całe zadowolenie znika gdy okazuje się, że na Facebooku oglądasz filmy z psami, które dodatkowo nie szczekają, spokojnie siedzą i mijają innych!

Wiesz co sobie fundujesz, ciągle się porównując do innych?

Sprawiasz, że ciągle czujesz się niewystarczająco „dobry”, a te niby niepozorne porównania sprawiają, że czujesz się beznadziejnie i tracisz radość z osiągniętych celów.

Dla swojego psa staramy się wybrać taką szkołę, która spełni nasze oczekiwania.

Szukamy opinii w internetach, słuchamy innych, jakie mają osiągnięcia po kursach w danej szkole, gdzie iść – kogo unikać.

Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, ale każdy trener jest w „czymś” dobry. Nie ma takiego człowieka, który byłby w każdej dziedzinie doskonały.

Wybierz taki target szkoleniowy, który Ciebie i Twojego psa zadowoli oraz sprawi, że będziesz w dobrym nastroju.

Sukces zależy od Ciebie i psa.

 

Wiesz, że porównania wywołują rywalizację? A przecież to cudowne, że każdy z nas jest inny. Wspaniale jest czerpać wiedzę i inspirować się wzajemnie oraz wymieniać poglądy na temat szkolenia z różnych źródeł.

Jedni lubią ze swoim psem ćwiczyć szybkość w wykonywaniu ćwiczeń, a inni wolą spokojne myślenie podczas pracy. Mimo wszystko każdy marzy o psie idealnym, który nie sprawia problemów.

Jak masz się czuć spełnionym właścicielem swojego psa, kiedy ciągle się porównujesz do innych? Uświadom sobie, że w życiu zawsze się znajdzie jakiś pies, czy przewodnik, który będzie od Ciebie lepszy. No i co z tego?

 

Więc co zrobić, żeby uniknąć ciągłych porównań?

Dam Ci 6 prostych rad, których stosowanie może nie przewróci do góry nogami Twojego świata, ale przynajmniej nakieruje na właściwe tory:

 

  1. Dystans, ludzie dystans! Do siebie, swoich psów i wymagań jakie wiecznie stawiamy, bo inaczej zwariujemy!
  2. Wyznacz sobie cele. Jeżeli udało Ci się zrobić coś, co było Twoim planem i przeszedłeś z punktu A do B – otwórz szampana i świętuj!
  3. Nie skupiaj się na tym, czego nie udało Ci się zrobić, ale na tym, co udało się osiągnąć!
  4. Nie porównuj się do nikogo! To, że czyjś pies potrafi zrobić „pierdyliant” rzeczy, może wzbudza w tobie zachwyt, ale Ty spójrz na swoje podwórko, doceń i zachwycaj się tym, co wspólnie udało się Wam wypracować –Tobie i Twojemu psu.
  5. Znajdź trenera, z którym czujesz się dobrze i który Cię rozumie. Ale zrozum też jego, bo on nie pracuje tylko z Twoim psem, ale także z Tobą.
  6. Dopóki nie polubisz swojego psa i będziesz na każdym kroku dawać mu odczuć, że jest beznadziejny, a mógł być lepszy, to nawet najlepszy trener nie sprawi, że Wasz zespół będzie zdobywać kolejne szczeble nowych umiejętności.

 

Lubisz pochwały? Kto ich nie lubi!

Każdy z nas pragnie być doceniony przez innych, bo to przecież buduje naszą samoocenę. Twój pies ma dokładnie tak samo. Więc zacznij go doceniać.

Zamień „ Nie” na „Tak” !

Pamiętam, jak dziś swoją nauczycielkę matematyki, która uwielbiała mówić „nie” wszędzie i na wszystko. Dlaczego …

Czytaj dalej →

Jak wspierać psa do bycia docenionym?

Kiedy się uczymy, emocje są niezwykle ważne. Ile razy powiedzieliśmy naszemu psu, albo usłyszeliśmy sami …

Czytaj dalej →

Mój pies mnie nie słucha

Macie czasem wrażenie, że Wasz pies Was ignoruje? Zastanawiasz się, że może to wina genów …

Czytaj dalej →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *