Szach i mat

Co wiesz o swoim psie? Jak dobrze go znasz? Co go najbardziej cieszy?
Myślisz, że Twój pies jest najmądrzejszy na świecie? A może uważasz, że Twój pies jest głupi? Albo coś pomiędzy? A może w ogóle nie miał okazji się wykazać?

Bez względu na to, czy według Ciebie Twój pupil jest psim Einsteinem, czy raczej bliżej mu do obiboka, dla dobrego samopoczucia potrzebuje zarówno fizycznej jak i psychicznej stymulacji.

Jak pracuje psi mózg?

Praca z psim mózgiem zaczyna się od prostego wyszukiwania ukrytych smakołyków po prawdziwe łamigłówki. Poszukiwanie ukrytego skarbu stymuluje wszystkie psie zmysły, włączając myślenie na najwyższym poziomie, które są dla psiego mózgu niezwykle męczące.

 

Co to są zajęcia brainworkowe dla psów?

Brainwork to aktywność angażująca psa do zabawy połączonej ze stymulacją umysłową. Uruchamia przy tym nie tylko najważniejszy psi zmysł, czyli węch. Szukając przysmaków ukrytych w pudełkach, matach, szufladach i innych zakamarkach pies, bazując na swoich zdolnościach umysłowych, wytęża głowę i rozwiązuje postawione przed nim wyzwania, by znaleźć sposób na zdobycie upragnionej nagrody. Użyte do zabawy rekwizyty pozwalają psu niuchać, gryźć, podnosić je i przestawiać, pomagać sobie łapą itp. Wszystkie chwyty dozwolone.

 

Czym są zajęcia brainworkowe „Szach i Mat – Znajdź i Zjedz” w Piesełkowie?

Praca z psem nie musi się kończyć na podstawowym treningu posłuszeństwa. Moje autorskie zajęcia brainworkowe „Szach i Mat-Znajdź i Zjedz” powstały na bazie metody Hersenwerk, która powstała w 2004 r. w Holandii. Metoda rozprzestrzeniła się na cały świat, zyskując ogromne grono entuzjastów, ponieważ szybko stało się jasne, że nie tylko pomaga angażować psy psychicznie, ale także uczy ich koncentracji, samokontroli oraz radzenia sobie z własnymi lękami lub nieufnością.

 

Zagadki nie są celem, są ścieżką, na końcu której znajduje się zadowolenie, spokój, koncentracja, samokontrola i relaksacja psa.

 

Zajęcia Szach i Mat – Znajdź i Zjedz” opierają się na prawdziwym partnerstwie po obu stronach smyczy – partnerstwie pomiędzy właścicielem a psem. Ty przygotowujesz zadania, a następnie Twój pies wkracza do akcji w poszukiwaniu nagrody. Zaczyna węszyć. „Wspólna” praca buduje wzajemną więź, która jest tak ważna dla dobrych relacji z psem. Twój pies będzie bardziej skupiony na Tobie i chętniej cię „wysłucha”, także po zajęciach.

 

Jak wygląda przebieg zajęć?

W „Piesełkowie” znajdziesz mnóstwo zabawek i akcesoriów, które posłużą jako łamigłówki dla Twojego psa. A jest o co walczyć – jego zadaniem jest znalezienie sposobu na dotarcie do ukrytych smakołyków. Twój pies jest zmotywowany do pracy i angażuje do tego cały swój psi umysł. A zajęty pies to pies szczęśliwy.

 

Dla jakich psów są zajęcia „Szach i Mat – Znajdź i Zjedz”?
– dl młodych, które mają niespożyte pokłady energii,

– dla starszych psów lub psów rehabilitujących się po operacji lub kontuzji,

– dla tych, które potrzebują więcej wyzwań,

– dla psów, które nie chcą wychodzić na zewnątrz kiedy pada deszcz,

– dla psów, które właśnie się przeprowadziły, a nowy świat jest ekscytujący i przerażający zarazem,

– dla psów niespokojnych  i nadpobudliwych,

– dla wszystkich.

 

Zajęcia „Szach i Mat – Znajdź i Zjedz” to aktywność odpowiednia dla każdego psa – bez względu na wiek, ograniczenia fizyczne, umiejętności, wielkość i rasę.

 

Czy mój pies polubi zajęcia „Szach i Mat – Znajdź i Zjedz”?

Pamiętaj, że jeszcze do nie tak dawna większość psów była hodowana do określonych zadań, takich jak polowanie, pilnowanie domu lub wożenie ciężkich ładunków. Dla większości dzisiejszych psów nie ma większego wyzwania niż spacer, upomnienie się o przekąskę, czy zajęcie jak najlepszego miejsca na kanapie. Także odpowiedź brzmi – TAK, Twój pies na pewno będzie Ci bardzo wdzięczny za możliwość niuchania, szukania, a wreszcie pożarcia znalezionej nagrody.

 

Co jest wykorzystywane do zabawy podczas zajęć „Szach i Mat – Znajdź i Zjedz”?

Każdy pies potrzebuje indywidualnego podejścia – to, co spodoba się jednemu, niekoniecznie przypadnie do gustu innym psom. Dlatego łamigłówki w Piesełkowie mają różne poziomy trudności, rozmiary, kształty, faktury i materiały. Jeśli zastanawiasz się, czy Twój pies woli duże łamigłówki, czy takie, które wymagają dobrych umiejętności motorycznych? Preferuje tkaninę, a może lubi karton? Miękki materiał czy bardziej szeleszczący i hałaśliwy? To obserwując swojego psa podczas zajęć odkryjesz, jaka forma zabawy sprawia mu największą frajdę.

 

Jak się przygotować do zajęć?

Przede wszystkim przygotować musisz się Ty. Zostaw w domu przekonanie, że tylko zdobycie nagrody oznacza wykonanie zadania.  Piesełkowo to nie korpo. Tutaj wykonanie „tasków” i „targetów” nie jest wyznacznikiem niczyjej wartości. Liczy się tylko dobra zabawa. Praca z psem polega na obserwowaniu go, poznawaniu go jeszcze lepiej, budowaniu więzi, a przede wszystkim  – czerpaniu radości z bycia razem.

 

Jaki jest cel zajęć „Szach i Mat – Znajdź i Zjedz”?

Celem wcale nie jest to, czy pies rozwiąże lub nie rozwiąże zagadki. Podczas zajęć nie testujemy inteligencji psa. Celem jest, aby pies brał udział w zabawie, która go uspokaja i daje mu satysfakcję. Finalnie ma być pozytywnie zmęczony, zadowolony i zrelaksowany.

 

Co, jak mój pies sobie nie poradzi?

Udział psa w zajęciach jest zawsze dobrowolny, nigdy obowiązkowy. Na zajęciach „Szach i Mat – Znajdź i Zjedz” są psy, które potrzebują więcej czasu na przemyślenie zagadki, takie, które są bardziej ostrożne, albo takie, które jeszcze nie rozumieją łamigłówki. Jeśli stawiasz przed psem zadanie, a on a on nie wie, jak je rozwiązać, to nie znaczy, że jest głupi! Może jest zbyt trudne? Wyobraź sobie, że Ty masz zrobić coś pierwszy raz życiu, a nie dano Ci precyzyjnych wytycznych. Jesteś w stanie rozwiązać to zadanie bez sfrustrowania? Tak samo ma Twój pies. Przyczyna może też leżeć gdzie indziej. Może Twój pies nie lubi materiałów, z których jest zrobiona zagadka? Może robi za dużo hałasu lub podrażnia nos? Zrób krok w tył, spójrz na swojego psa, spójrz na łamigłówkę i postaraj się przygotować ją w inny sposób. Podpowiem Ci jak to zrobić. Bo praca z psim umysłem to praca zespołowa!

 

 

Wydaje Ci się, że znasz swojego  psa i niczym szczególnym już Cię nie zaskoczy?

Zapewniam Cię, że dopiero podczas zajęć „Szach i Mat – Znajdź i Zjedz” tak naprawdę go poznasz i więcej się o nim nauczysz.

 

Jakie efekty daje udział w zajęciach?

 • wzmacnia relacje między właścicielem i psem,
 • zapewnia doskonałą rozrywkę nadpobudliwym psom,
 • pomaga psu pokonać lęki i brak zaufania,
 • utrzymuje w formie starsze psy,
 • pomaga odzyskać zdrowie psom po urazach i operacjach,
 • uczy psy koncentracji i samokontroli,
 • uczy Cię lepszego postrzegania i rozumienia Twojego psa,
 • stymuluje psie zmysły,
 • wspiera kreatywność – zarówno Twoją, jak i Twojego psa,
 • wzmacnia więź między Tobą, a Twoim psem,
 • pomaga psu się zrelaksować w napiętych sytuacjach,
 • zachęca psy do ciekawości i badania otoczenia,
 • pomaga psu w nauce skupienia i koncentracji,
 • oferuje psu możliwość samodzielnego podjęcia decyzji.
 • daje wgląd w zachowanie psa.

Zobaczyć minę psa, kiedy myśli – bezcenne J

 

Czego się dowiesz podczas kursu?

– jak działa trening z psim umysłem, jakie są jego zasady i do czego można go wykorzystać,

– ważną częścią kursu są również instrukcje jak przygotować proste zabawki z rzeczy, które i tak wyrzucimy,

– kurs dla tych, którzy chcą prowadzić zajęcia „Szach i Mat -Znajdź i Zjedz” będzie się wiązał z nadaniem tytułu instruktorskiego oraz certyfikatem z zaświadczeniem MEN