Metoda małych kroków.

Jak to jest, że jeden pies słysząc swojego właściciela z ochotą z nim pracuje, a drugi próbuje „dyskutować”? Być może w tym drugim przypadku zabrakło odpowiedniego podejścia. 🧐

Próbowaliście kiedyś pracować z psem metodą małych kroków?


O co w tym chodzi? Najprościej mówiąc - o podzielenie trudnego zadania na niewielkie, możliwe do osiągnięcia kroki. Skupienie się na każdym kolejnym odcinku pozwala osiągnąć sukces powoli, ale też ze spokojem. 💪

Skieruj swoje myślenie na procesy, zamiast na osiągnięcie celu.

Może marzysz o czymś, co chcesz osiągnąć ze swoim psem, ale wydaje Ci się to tak abstrakcyjne i nierealne, że nie robisz nic, żeby to marzenie miało szansę się zrealizować?


Bardzo wielu ludzi rezygnuje z treningu ze swoim psem, bo przeraża ich ogrom pracy, którą trzeba włożyć w zrealizowanie celu.

Wyobraź sobie, że Twój pies boi się ludzi. Widzi ich, ale nawet nie chce się do nich zbliżać. Nie zmuszaj go od razu, żeby ich kochał i ufnie się tulił, ale zrób pierwszy krok i zacznij pracować nad jego tolerancją wobec ludzi. Z każdym dniem staraj się zrobić kolejny krok, który sprawi, że Twój pies będzie bardziej tolerował ich obecność. Tylko takie działanie zbliża Cię do osiągnięcia pożądanego efektu – sprawisz, że Twój pies będzie się czuł swobodnie w towarzystwie ludzi.


Metoda małych kroków to nic innego, jak realizowanie małych zadań, które doprowadzą nas do celu głównego.

Najważniejsze to zrobić pierwszy krok. Ten pierwszy jest najważniejszy, ponieważ bez niego nigdy nie będzie kolejnych.

Czemu te małe kroki są takie ważne?

Bo duże zmiany wymagają dużej odwagi, a my nie chcemy żeby sparaliżował nas strach przed porażką!

Dlatego zachęcam do pracy z psem małymi krokami, pamiętając że każdy, nawet ten niewielki, przybliża nas do celu.

Jak wdrożyć to w życie?

Zapoznaj się z 7 radami, które mogą Ci pomóc:

  1. Nie zastanawiaj się nad ogromem pracy, który musisz zrobić, żeby zachowanie twojego psa się poprawiło. Po prostu zacznij działać.

  2. Powieś na lodówce kartkę z wyznaczonym przez siebie celem. Będzie Ci przypominać, dlaczego warto się starać i robić kolejne kroki.

  3. Wybieraj najprostsze rozwiązania zamiast czekać na idealne. Nigdy nie będzie idealnie, ale czy to ma oznaczać, że nigdy nie zaczniesz działać?

  4. Działaj, ulepszaj i nabieraj wprawy oraz pewności, że Twój cel uda się zrealizować.

  5. Nie zniechęcaj się, gdy natrafisz na problem. Jeżeli Twój pies nie lubi innych ludzi, a jakiś człowiek postanowił koniecznie go pogłaskać - nie denerwuj się! To od Ciebie zależy, czy napotkany problem cię zatrzyma, czy sprawi, że wyciągniesz lekcję na przyszłość - następnym razem Twoja reakcja będzie szybsza i uda Ci się nie dopuścić do podobnej sytuacji.

  6. Kolekcjonuj swoje małe sukcesy, bo one budują motywację i zwiększają apetyt na więcej.

  7. Nie wymagaj od siebie i psa zbyt wiele na samym początku Waszej pracy. Ćwicz regularnie z psem metodą małych kroków, bo budujesz nawyki. A siła nawyków ma ogromną moc.

Powodzenia!

201 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie