Warzywa w diecie naszego psa

Psy to zwierzęta względnie mięsożerne. Oznacza to, że oprócz mięsa w ich diecie mogą pojawić się także składniki pochodzenia roślinnego, takie jak np. warzywa, które dostarczą pupilowi witamin. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie są bezpieczne dla zwierzaka. Jakie warzywa można podawać psu?

Jakie warzywa może jeść pies?

Pies, żyjąc u boku człowieka, przystosował się do trawienia innych pokarmów, niż wyłącznie te pochodzenia zwierzęcego. Jego dieta może więc zawierać także rośliny, a w tym owoce i warzywa, które często goszczą na naszych stołach. Tego typu składniki powinny jednak być traktowane jako dodatek do posiłków, a nie podstawa menu czworonoga. Wówczas mogą one stać się źródłem cennych dla organizmu zwierzaka witamin i pozytywnie wpłynąć na jego zdrowie. W ofercie producentów żywności dla zwierząt można znaleźć propozycje z dodatkiem składników roślinnych, jak np. mokra karma dla psa z warzywami. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby czasem zaserwować pupilowi kawałek marchewki czy pietruszki jako urozmaicenie diety. Czworonogowi do gustu może przypaść również seler naciowy, cukinia, brokuły, świeże ogórki lub dynia – te warzywa może chrupać na surowo, ale po ugotowaniu będą łatwiej strawne, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku zwierzaków z wrażliwym żołądkiem.

Warzywa niebezpieczne dla psa

Chociaż mogą dostarczyć psiemu organizmowi cennych składników odżywczych, nie wszystkie warzywa są dla psa bezpieczne. Niektóre z nich zawierają substancje całkowicie niegroźne dla ludzi, ale toksyczne dla zwierzaków. Jakich warzyw nie można podawać pupilowi? Do tej grupy należą czosnek, cebula, por i szczypiorek, które zawierają tiosiarczany, które mogą u czworonogów doprowadzić do niedokrwistości hemolitycznej, a w konsekwencji – do anemii. Warto pamiętać, że zagrożenie stanowią nawet nieduże ilości tych warzyw, nie ma też znaczenia, czy zostały one wcześniej poddane obróbce termicznej.

Inne warzywa szkodliwe dla psa to niedojrzałe pomidory i zielone części tej rośliny, które zawierają solaninę. Może ona powodować uszkodzenie błon komórkowych i prowadzić do hamowania niektórych enzymów. Uważać powinnyśmy także z kapustą i brokułami. W niewielkich ilościach mogą być podawane psom ze względu na zawartość korzystnie działających na organizm czworonoga substancji, jak witamina C i K czy antyoksydanty, ale większe ich porcje mogą wywołać niestrawność.

Jak podawać psu warzywa?

Skoro już wiemy jakie warzywa można podawać psu, warto też dowiedzieć się, jak serwować je pupilowi. Przede wszystkim należy zacząć od małych porcji – konkretny zwierzak może nie tolerować niektórych warzyw, dlatego stopniowe wprowadzanie nowości w menu pozwoli uniknąć ewentualnych problemów ze strony układu pokarmowego. Wymienione wyżej bezpieczne warzywa dla psa można podawać na surowo, w przypadku szczeniąt czy psów z wrażliwym żołądkiem lepiej je jednak wcześniej ugotować bez dodatku soli ani innych przypraw. Pamiętajmy też o pokrojeniu ich na niewielkie kawałki, aby zminimalizować ryzyko zadławienia. Jeśli zaś masz obawy, że warzywa zaszkodzą pupilowi, możesz podać mu gotowe przysmaki z ich dodatkiem. Znajdziesz je m.in. w Zoopers.